Trudne wybory, czyli który smoczek jest najlepszy

Wybór smoczków na rynku jest doprawdy ogromny. Ortodontyczne, dynamiczne, przyjazne dla zgryzu, albo najzwyklejsze smoczki posiadające tylko podstawowe atesty – który z nich wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla noworodka, a jaki dla niemowlęcia? Wybór smoczka to prawdziwa zagadka dla młodych rodziców.

Smoczek rzutuje na przyszłość dziecka

Być może kiedyś nie przywiązywano zbyt dużej uwagi do wyboru smoczka – brało się pierwszy lepszy ze sklepu. Dziś, gdy badania kliniczne dowiodły jak zgubny może okazać się smoczek w późniejszym rozwoju mowy, rodzice o wiele krytyczniej podchodzą do jego wyboru. Okazuje się, że istnieją całkiem bezpieczne smoczki, które używane z umiarem nie powodują wad wymowy. Dobrze zaprojektowane i wykonane smoczki nie zaburzają naturalnego odruchu ssania i nie wpływają na nieprawidłowy rozwój zgryzu.

Budowa smoczka ma znaczenie

Najważniejszym elementem smoczka jest jego główka, którą dziecko wkłada do buzi. Może ona składać się z silikonu, kauczuku lub lateksu. Taka główka musi być miękka i kształtem jak najbliżej odwzorowywać kobiecą brodawkę. Smoczki dynamiczne to takie, które podczas ssania zachowują się podobnie do kobiecej brodawki. Niezwykle ważne jest również, aby główka była spłaszczona od strony języka i posiadała wypukłość od strony podniebienia. Elementy smoczka wykonane w ten sposób pozwolą na prawidłowy rozwój zgryzu, a później mowy dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że smoczek należy użytkować z umiarem – im mniej tym lepiej.