Każde dziecko, bez względu na płeć, w pewnym wieku rozpoczyna coraz większą eksploatację otaczającego świata. Moment ten jest idealnym, by zaszczepić w maluchu zamiłowanie do nauki i penetracji interesujących go szczegółów. Przeprowadzone kilka lat temu badania wykazały, że dzieci rodziców zachęcających we wczesnym dzieciństwie do nauki, w szkole podstawowej osiągały aż o 20% lepsze wyniki niż ich rówieśnicy, którzy takiego stymulowania nie doświadczali. Jak pomóc dziecku, zrozumieć otaczający go świat? Razem go rozpracowywać!
Ciecz nienewtonowska- gdy płyn staje się plasteliną
Jednym z najczęściej wykonywanych eksperymentów dla dzieci, jest tzw. ciecz nienewtonowska. Połączenie wody i skrobi ziemniaczanej pozwala na stworzenie interesującego doświadczenia w kilka chwil.
Zaletą cieczy nienewtonowskiej jest możliwość nadania jej indywidualnego charakteru. Powstającą po zmieszaniu składników płynną plastelinę można ozdobić według własnego uznania. Dodanie do niej barwników spożywczych lub też brokatu, jest jak najbardziej mile widziane.
Deszczowy dzień- a gdyby wykonać go samemu?
Za niemniej atrakcyjne eksperymenty dla dzieci uznać można zabawę w wywoływanie deszczu oraz innych opadów atmosferycznych. Dzięki wykorzystaniu pianki do golenia oraz barwników spożywczych, otrzymać można kolorowy deszcz, który świetnie urozmaici wodne środowisko powstałe w słoiku.
Dodanie do eksperymentu kostek lodu, spowoduje oziębienie atmosfery oraz wytworzenie szadzi (latem może być to trudniejsze niż zimą). Gdy opady się znudzą, dziecko może połączyć wodę z olejem i stworzyć tzw. tańczący olej.