Jak nauczyć się układania kostki Rubika?

Kostka Rubika należy do najpopularniejszych gier, z którymi każdy z nas miał kiedyś styczność przynajmniej raz w życiu. I jednocześnie – najtrudniejszych. Zasady ułożenia kostki Rubika 3×3 są banalnie proste – należy tak sterować ustawieniami kostki, by spośród wymieszanych kolorami kwadratów utworzyć sześcian, z którego wszystkie sześć ścian będzie miało jednakowy kolor.

Kostka Rubika 3×3 ma aż 43 tryliony kombinacji, zatem nie liczmy na to, że uda nam się ja ułożyć dziełem przypadku. Dużo rozsądniejszym będzie poświęcenie chwili na zabawę, ćwiczenie ruchów i obserwacji położenia poszczególnych kwadratów. Kolejnym krokiem jest ułożenie krzyża z jednego z kolorów. Należy zwrócić uwagę na budowę kostki – ilość narożników, czyli kwadratów mających aż 3 zewnętrzne powierzchnie, brzegów o dwóch kolorowych powierzchniach i centrów z tylko jedną powierzchnia kolorową. Cała sztuka układania polega na tym, że pewne elementy nie mogą zamienić się miejscami z innymi elementami (na przykład centra z narożnikami) właśnie ze względu na ilość zewnętrznych powierzchni w kolorze.

Warto wiedzieć, że układanie kostki Rubika polega na nauczeniu się sześciu algorytmów i wyćwiczeniu pewnych niezbędnych ruchów kostką. Nauka układania tej kostki jest dość skomplikowana, jednak z pewnością świetnie poradzą sobie z nią mężczyźni, którzy mają naturalnie wysoko rozwiniętą umiejętność percepcji przestrzennej.