Rodzaje smoczków do butelek

Smoczki do butelek – kolejny bardzo ważny i istotny gadżet w karmieniu dziecka. Na rynku są dostępne smoczki o różnych kształtach i rozmiarach. Zarówno kształt, jak i rozmiar trzeba dopasować do wieku i upodobań dziecka. Smoczki do butelek mogą być sylikonowe lub kauczukowe.

Smoczki do butelek kauczukowe, zwane także smoczkami lateksowymi. Są to smoczki najczęściej spotykane na rynku. Odznaczają się one miękkością i dużą plastycznością. Szczególnie polecane są dla dzieci, które dopiero uczą się ssać z butelki lub dla tych, które mają problemy z napięciem mięśniowym. Mimo, że lateksowe smoczki są tak popularne, to mają one kilka wad. Przede wszystkim z uwagi na ich miękkość są mało trwałe i często podlegają wymianie. Dziecko z łatwością może przegryźć takiego smoczka. Ponadto smoczki te odbarwiają się pod wpływem mycia oraz odkształcają się pod wpływem ciepła.

W odróżnieniu do wyżej omawianych smoczków lateksowych, dydusie kauczukowe są dużo trwalsze. Ich trwałość wynika z mniejszej ich plastyczności i większej ich twardości. Dziecko musi włożyć więcej wysiłku w ssanie. Z uwagi na trwałość kauczuku, istnieje mniejsze ryzyko pogryzienia czy nawet przegryzienia smoczka. Kauczukowe smoczki nie odbarwiają się, nie odkształcają. W związku z tym nie podlegają częstej wymianie.   

Nie ważne czy wybierze się kauczukowego czy lateksowego smoczka do butelek, ważne by utrzymywać smoczki w czystości.