Kostka Rubika

Kostka Rubika – zabawka, która sen z powiek zbiera nie jednej osobie. Z pozoru prosta gra logiczna, polegająca jedynie na ułożeniu sześciu kolorów na (najczęściej) sześciennej kostce. W rzeczywistości nie jest to jednak takie łatwe. Jakie zatem były początki tej kostki i czego tak naprawdę uczy?

Kostka Rubika została wynaleziona przez Erno Rubika w 1974 roku. Co najzabawniejsze – sam wynalazca kostki po raz pierwszy układał ją przez miesiąc. Fakt ten świadczy o tym, że wcale nie jest to takie proste jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Do Polski zabawka trafiła w 1982.

Dziś jest wiele sposobów na ułożenie tej zabawki. Między innymi są to metody: LBL, Corners First, Fridrich, Rouxa, Petrusa, Columns First, ZB oraz metody, które pozwalają na ułożenie kostki bez patrzenia (co wydaje się być wręcz niemożliwe) : Old Pochmann, M2/R2, TuRBo czy Beyer-Hardwick 3-cycle orientation-permutation. Każda z metod mniej więcej pozwala ułożyć kostkę w zaledwie 20 ruchów!

Czego uczy taka zabawa?

Przede wszystkim uczy logicznego myślenia i zdolności przewidywania kolejnych ruchów. Poprawia koordynację i ćwiczy zdolności manualne. Jest świetna do nauki cierpliwości i dokładności. Pobudza wyobraźnię i sprawia, że grający rozwija swoją orientację przestrzenną. Natomiast w przypadku małych dzieci jest idealna do nauki i rozpoznawania podstawowych kolorów. Zabawka ta daje wiele możliwości rozwoju intelektualnego. Warto w nią zainwestować zwłaszcza, że cena kostki rubika nie jest wygórowana.

Cena najprostszej kostki Rubika wynosi około 5 złotych. Oczywiście można kupić również droższą, z lepszej jakości tworzywa, bardziej odporną na ścieranie. Jednak do podstawowej nauki – wystarczy taka najtańsza.

Kostka Rubika cena – tani produkt dający wiele korzyści i frajdy.