Jak przebiega nauka chodzenia?

Z pewnością dla każdego rodzica pierwszy krok dziecka jest wielkim przeżyciem. Jak przebiega nauka chodzenia u maluchów? Jak jest w nich rola opiekunów?

Trudne początki
Przez pierwsze miesiące życia dziecko leży w łóżeczku i nie jest nawet w stanie przewrócić się na bok czy też na brzuszek. To właśnie nauka przekręcania się jest pierwszym krokiem do nauki chodzenia. Kolejnym etapem jest natomiast podnoszenie główki oraz siadanie. Zwykle dzieci zaczynają siadać, gdy kończą pół roku. Czasem jednak ma to miejsce nawet dopiero w 9 miesiącu życia, jednak nadal mieści się to w normie.

Kiedy dziecko umie już siedzieć, powoli zaczyna podejmować próby wstawania. Chwyta się barierek i z czasem jest w stanie utrzymać pozycję stojącą, o ile ma się czego trzymać i o co oprzeć. Mniej więcej w tym samym czasie dziecko rozpoczyna również raczkowanie, choć ten etap rozwojowy nie zawsze występuje.

Czas na chodziki dla dzieci
Kiedy dzieci potrafią już stać w łóżeczku oraz intensywnie raczkują, przychodzi pora na chodziki dla dzieci. W tym momencie można już spokojnie patrzeć, jak dziecko stawia pierwsze kroki w chodziku. Z czasem, gdy maluch będzie czuł się coraz pewniej, samodzielnie porzuci chodzik i zacznie chodzić bez żadnej pomocy. Warto pamiętać, aby nigdy nie przyspieszać na siłę nauki chodzenia. Niektóre dzieci uczą się tego szybciej inne wolniej, jednak przyspieszanie procesu może być dla dzieci szkodliwe.