Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Wydaje się, że jazda na rowerze jest jedną z podstawowych umiejętności, jakich powinno się uczyć dzieci. W jaki sposób robić to najskuteczniej? Od czego i w jakim wieku zacząć naukę?

Na początek rowerek trójkołowy
Niewątpliwie, naukę jazdy na rowerze można zacząć bardzo wcześnie. W zasadzie, kiedy tylko dziecko dobrze opanuje już chodzenie, można posadzić je na rowerek trójkołowy. Jest to rower stabilny, z którego dziecko na pewno nie spadnie, ani nie stanie mu się żadna krzywda. Prędkość jaką na nim rozwija jest bowiem bardzo mała. Jednocześnie, maluch zaczyna przyzwyczajać się do roweru, przez co później łatwiej będzie mu się nauczyć jazdy na pojeździe dwukołowym.

Trening z patykiem
Wydaje się, że po rowerku trójkołowym przychodzi czas na rower z patykiem. Chodzi tutaj o rower na dwóch kółkach, w który wkłada się mocny patyk. Nauka polega na tym, że dziecko pedałuje, natomiast opiekun trzyma patyk, czy kij, aby zapobiec ewentualnemu upadkowi. Maluch podczas takiej jazdy uczy się utrzymywania równowagi, a jednocześnie nie grozi mu upadek, gdyż rodzic cały czas kontroluje sytuację.

Warto pamiętać o tym, aby z czasem dawać dziecku coraz więcej swobody. Chodzi o to, aby samo utrzymywało ono równowagę. Rodzic ma jedynie asekurować malucha na wypadek, jakby stracił on równowagę. Wydaje się, że tego rodzaju sposób nauki jazdy na rowerze jest najskuteczniejszy, a równocześnie najbezpieczniejszy.