Spędzanie czasu z dzieckiem

W świecie zabieganych dorosłych często brakuje miejsca dla dzieci. Z tego też powodu pociechy często są zaniedbywane przez rodziców lub ci, kiedy w końcu znajdą odrobinę wolnego czasu, nie wiedzą jak go właściwie wykorzystać.

Dla dziecka każda chwila powinna być przygodą. W innym wypadku jest zniechęcone, nie chce wykonywać swoich obowiązków i łatwo się nudzi. Czy to sprzątnięcie zabawek, czy wyjście na zakupy, warto zadbać o potrzeby najmłodszych. Sprowadzenie nieprzyjemnych konieczności do poziomu zabawy nie tylko zmotywuje dziecko, ale w najlepszym przypadku również rodziców. Nieprzyjemne dla pociechy, weekendowe wyjście do supermarketu można zamienić w tajną misję. Dobrze, jeśli za posłuszną zabawę dziecko w nagrodę będzie mogło wybrać słodycze lub drobną zabawkę.

Umilanie codziennych obowiązków nie tylko kończy się na wyobraźni. Na przykład jeśli dziecko ewidentnie nie lubi się kąpać, zawsze można je zachęcić barwiąc wodę lub bawiąc się bańkami mydlanymi w wannie. Zabawki takie jak gumowa kaczuszka czy pływające w wodzie żabki z pewnością odwrócą uwagę najmłodszych od nieprzyjemnych dla nich czynności. Ponadto gumową kaczuszkę lub inną zabawkę można wykorzystać nie tylko podczas kąpieli – może być dla dziecka świetnym towarzyszem zabaw.

W zabawach z pociechą, nawet jeśli rzadko znajdzie się na nie czas, należy stawiać przede wszystkim na rozwój. Pozostawienie kilkulatka przed komputerem może być dla niego przyjemne, ale z pewnością nie wpłynie pozytywnie na procesy rozwojowe. Dlatego zamiast stawiać na proste rozwiązania, lepiej posłużyć się inwencją twórczą. Może wspólna gra w kalambury lub budowa zamku z klocków? Możliwości są nieskończone!