Jakie wybrać dla dziecka zabawki sensoryczne?

Jeśli rodzic chce wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka, to można mu śmiało polecić zakup zabawek sensorycznych. Wiele osób zastanawia się nad tym, czym w ogóle one są, bo nazwa brzmi dość enigmatycznie. Są to zabawki oddziałujące na zmysły dziecka, czyli na dotyk, słuch, wzrok. Cieszą się one rosnącą popularnością, nie ma problemu z dopasowaniem ich do wieku dziecka, można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Dostępne są nawet zabawki dla niemowląt. Warto po nie sięgać ze względu na to, że ćwiczą one koncentrację, spostrzegawczość, zdolności manualne.

Czas na zakup zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne to uniwersalne rozwiązanie dla każdego dziecka, niezależnie od wieku. Nie są przeznaczone wyłącznie dla maluszków, starsze dzieci również chętnie po nie sięgają, wystarczy dopasować je do wieku i możliwości użytkownika. Wspaniałą opcją są książeczki sensoryczne w kontrastujących kolorach, przykuwające uwagę rozmaitymi kształtami. Strony w nich są zwykle wykonane z różnych materiałów, co wspaniale wpływa na zmysł dotyku. Ciekawą opcją są też sensoryczne spirale z wbudowaną grzechotką, co wspomoże rozwój zarówno wzroku, jak i słuchu. Kostka sensoryczna także będzie świetnym wyborem, wielobarwna i wielokształtna, ćwiczy wzrok i spostrzegawczość. Na początku warto wybierać zabawki wydające pojedyncze i proste dźwięki, świetnie sprawdzi się szmaciana maskotka z szeleszczącym wypełnieniem.

Parolatkowi można już sprezentować gadżety wygrywające bardziej złożone melodie. Wspaniałe nada się prosty instrument muzyczny i pozytywka. Sensoryczna piłka także będzie mile widziana. Rodzice bardzo chętnie sięgają obecnie po maskotki, które emitują biały szum przypominający znajome dźwięki słyszane w łonie matki. Działają one uspokajająco i ułatwiają zasypianie. Od pierwszych dni życia przyda się także sensoryczny kocyk szeleszczący, w kontrastowych kolorach, który stymuluje wzrok. Warto zadbać o zróżnicowane doznania dotykowe, wyposażając się w zabawki miękkie, szorstkie, puchate, śliskie itd. Godne polecenia będą kolorowe klocki sensoryczne, do ściskania i gryzienia, wydające dźwięki. Przyda się piasek kinetyczny, którym można bawić się w dowolnym miejscu, nawet w zaciszu domowym.