10 korzyści płynących z ćwiczeń w życiu dziecka

ćwiczenia dla przedszkolaków

Ciało ludzkie jest stworzone do ruchu, dlatego potrzebuje stałej aktywności fizycznej, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zapobiegać chorobom. Ćwiczenia dla przedszkolaków są zatem ściśle związane z jakością życia, a osoby, które od dzieciństwa prowadzą zdrowy tryb życia, mają tendencję do utrzymywania go również w dorosłym życiu. Oto kilka powodów, dla których Twoje dziecko powinno kochać sport od najmłodszych lat.

Jakie są korzyści z ćwiczeń dla przedszkolaków?

Aktywność fizyczna jest ogólnie definiowana jako każda forma ruchu ciała spowodowana skurczem mięśni, w której poziom wydatkowanej energii przekracza poziom energii pozostałej. Definicja ta obejmuje wszystkie formy rekreacyjnej aktywności fizycznej, w tym prawie wszystkie sporty, a nawet taniec dla dzieci, sport zawodowy lub aktywność fizyczną w domu i na świeżym powietrzu.

Badania wykazały, że regularne dynamiczne ćwiczenia w okresie dzieciństwa i dorastania przynoszą niezliczone korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej.

Poświęcenie 60 minut dziennie na aktywność fizyczną może przynieść takie korzyści jak:

  • Kształtowanie i wzmacnianie mięśni i kości.
  • Serce jest również mięśniem, który w odpowiedzi na ćwiczenia staje się silniejszy i bardziej wydajny.
  • Sport pomaga zmniejszyć ilość cholesterolu i tłuszczu we krwi, zwiększając tym samym elastyczność ścian naczyń krwionośnych.
  • Utrzymanie funkcji motorycznych, w tym wytrzymałości i koordynacji.
  • Nowsze badania wykazały pozytywny wpływ ćwiczeń na zdolności poznawcze dzieci. Na przykład w badaniu z 2012 r. stwierdzono, że 20 minut aktywności fizycznej pomogło poprawić wyniki w szkole u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
  • Dzieci, które podejmują aktywność fizyczną, mogą lepiej kontrolować masę ciała, co dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.
  • Uprawianie sportu przez dzieci pomaga obniżyć poziom stresu i poprawić jakość snu, co skutkuje stabilniejszym ciśnieniem krwi i mniejszym ryzykiem chorób serca.
  • Dzieci, które regularnie uprawiają sport są bardziej pewne siebie, optymistyczne i entuzjastyczne.
  • Aktywność fizyczna pomaga zwiększyć objętość płuc, jednocześnie stymulując efektywność cyrkulacji powietrza od wewnątrz i na zewnątrz.Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że ludzie czują się bardziej energiczni i zmniejszają zmęczenie w ciągu dnia, co dotyczy również dzieci.

Jaki rodzaj sportu wybrać w zależności od wieku dziecka?

Jak już wspomniano, w dzieciństwie ćwiczenia fizyczne i zajęcia sportowe dla dzieci pomagają w rozwoju ciała, wzmacniają tkankę mięśniową i kostną, rozwijają pewność siebie i siłę, co pozwala na aktywny tryb życia i zdrowy sen. W związku z tym, w tym okresie ważne jest, aby dziecko spróbowało kilku dyscyplin sportowych w celu rozwinięcia różnych umiejętności. Mile widziane jest wszystko, od zapasów czy tańca po pływanie dla dzieci. Jednocześnie nie należy zapominać o tym, jak ważna jest zabawa, która z kolei jest również aktywnością fizyczną.

Dla młodszych dzieci odpowiednie są zajęcia grupowe skupiające się na rozwoju ogólnych umiejętności motorycznych (poprzez rozwój siły, szybkości, wytrzymałości, determinacji), a dla starszych dzieci zajęcia sportowe skupiające się na specyficznych umiejętnościach motorycznych.

Aby ułatwić i uprościć wybór dziecku, warto wybrać się z nim do szkoły sportowej. Tutaj Twoje dziecko będzie miało okazję odwiedzić kilka klubów sportowych i wybrać to, co lubi: karate, kickboxing, judo, taekwondo, taniec, pływanie, akrobatykę lub gimnastykę dla dzieci.

Wraz z nadejściem okresu dojrzewania, zainteresowanie sportem spada i jest to normalne. Jednak uprawianie sportu nie tylko pomaga utrzymać formę, ale także pomaga zmniejszyć poziom stresu i lęków, które są powszechne w tym okresie.