Piasek kinetyczny – czy to praktyczna forma zabawy?

Na polskim rynku zabawkarskim piasek kinetyczny bryluje już od co najmniej kilku lat. Jest to materia przypominająca standardowy piasek, aczkolwiek z nieco ulepszonymi właściwościami mechanicznymi. Dzięki temu można układa układać z niego mnóstwo różnych, często zabawnych figur. I to jest jego zaleta.

Piasek kinetyczny do zabawy

Niekwestionowane walory edukacyjne

Mocną stroną piasku kinetycznego są jego walory edukacyjne. Produkt ten jest doskonały do tworzenia różnych modeli, figur i innych, ciekawych przedmiotów. Co więcej, nie brudzi on rąk, dzięki czemu praca z nim jest prawdziwą przyjemnością. W zestawach z piaskiem można też znaleźć wiele innych akcesoriów, które pomogą dziecku poznawać świat matematyki i fizyki. Zabawkach o takich właściwościach będzie świetnym prezentem dla malucha, ale… nie każdego.

Wiek – co warto wiedzieć?

Z reguły producenci piasku o walorach kinetycznych oferują swój produkt dzieciom w wieku minimum 18 – 24 miesiące. Jest to duży błąd! I choć taka zabawka nie zagraża dziecku podczas zabawy na oczach dorosłych, to jednak korzystanie z niej przez malucha jest mocno niepraktyczne. Owszem, zabawa z piaskiem toczy się w różnego rodzaju pojemnikach i kuwetach, ale są one zwykle zbyt małe, by uniknąć rozsypywania piachu po podłodze lub dywanie.

Czyszczenie – to nie takie proste!

Choć wielu producentów zaznacza, że czyszczenie podłoża z piasku kinetycznego jest dość łatwe, to to w praktyce wcale tak nie musi być. Owszem, usunięcie go z paneli nie jest trudne. Nawiasem mówiąc, nie zarysuje on ich delikatnej powierzchni. Problemem może być oczyszczenie z niego różnych dywanów, a zwłaszcza tych najgrubszych, czyli shaggy. Dlatego dziecko powinno tą zabawką bawić się w sposób odpowiedzialny, a to wiąże się z określonym etapem rozwoju.

Podsumowując, urządzenie sobie w domu piaskownicy nie jest zbyt komfortowe, jeśli bawi się w niej dziecko w wieku 2 – 3 lat. Dlatego mimo wszystkich zalet tego produktu, piasek o właściwościach kinetycznych nie jest przeznaczony dla najmłodszych dzieci.