W jaki sposób biały szum pomaga dzieciom zasnąć?

Właściwości białego szumu są znane od dawna. Jednostajny spokojny dźwięk potrafi uśpić nawet najbardziej opornego malca. Jednak do tej pory nie odkryto — czemu ten odgłos zawdzięcza swój fenomen. Warto jednak poznać jego właściwości zwłaszcza mając w domu dziecko, które nie chce spać.

Nie od dziś wiadomo, że dźwięk suszarki lub odkurzacza może pomóc w zaśnięciu niemowlakowi. Ten sposób jest praktykowany od dawna i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wyjątkowe właściwości takiego szumu zostały docenione także przez producentów zabawek w postaci popularnych misiów szumisiów. Jednak mało kto zastanawia się nad tym, czym tak naprawdę jest biały szum i w jaki sposób działa. W końcu dla zmęczonych rodziców liczą się rezultaty, które zapewnią, choć chwilę spokoju w tym trudnym okresie. Warto jednak zapoznać się z tym dźwiękiem bliżej, aby lepiej zrozumieć swoją pociechę i wpływ, jaki wywiera na nie ten szum.

Czym jest biały szum?

Tym określeniem można nazwać wszystkie spokojne jednostajne i miarowe dźwięki przypominające syczenie. Zazwyczaj biały szum kojarzy się z suszarką do włosów lub odkurzaczem, jednak nie tylko te tony mogą uśpić dziecko. Taki szum emituje większość domowych sprzętów. Można go także usłyszeć na zewnątrz w postaci padającego deszczu, szumu fal lub wiatru. Ponadto takie dźwięki obserwuje się również w samochodzie, dlatego dzieci często usypiają podczas jazdy. Wykorzystywany jest także w zabawkach służących do usypiania dzieci, które są często zakupywane przez rodziców. Taki rodzaj szumu przydaje się podczas usypiania, jednak do utrzymania spokojnego snu malca czasem potrzebny jest także różowy szum, który bardziej przypomina wydmuchiwaną literę f i jest jednym z rodzajów szumu białego.

W jaki sposób działa?

Biały szum zapewnia wyciszenie i uspokojenie poprzez skupienie umysłu na miarowym dźwięku. W ten sposób mózg koncentruje się tylko na tym tonie, odgradzając się od innych niepożądanych bodźców. Spowodowane jest to jego monotonnością niepowodującą obciążenia. W ten sposób można się zrelaksować, odgrodzić od niepożądanych myśli, a nawet złagodzić ból głowy. Dziecku pomaga to w lepszym zasypianiu i niczym niezmąconym śnie. Ponadto zagłusza inne dźwięki, które mogą wybudzić malca ze snu — co jest szczególnie przydatne, mieszkając w bloku lub przy ruchliwej ulicy. Warto jednak pamiętać, aby zachować umiar w stosowaniu tego typu dźwięków. Nadużywanie szumu może prowadzić do przyzwyczajenia dziecka i późniejszych problemów z zasypianiem bez stymulacji. Ponadto ciągle emitowany biały szum może powodować zaburzenia poznawcze u dziecka i późniejsze problemy z mową, gdyż maluch uczy się odgradzać od innych dźwięków. Z tego powodu warto stosować go w kryzysowych sytuacjach i w celu wygłuszenia innych dźwięków, na które nie ma się wpływu, jednak należy robić przerwy w jego stosowaniu.

Dlaczego dziecko zasypia przy jednostajnych dźwiękach?

Prawdopodobnie działanie szumu na dziecko jest spowodowane jego podobieństwem do dźwięków, które towarzyszyły mu w okresie prenatalnym. Dziecko będąc w brzuchu matki, jest odgrodzone od głośnych i gwałtownych dźwięków. Docierające do niego tony w większości są zniekształcone poprzez warstwę skóry i wody płodowe. Dlatego maluch może czuć się bezpieczniej, słysząc biały szum. Przypomina mu coś, co kiedyś znał, zanim został zapoznany z nowym nieznajomym otoczeniem pełnym intensywnych bodźców. Z tego powodu działanie szumu może zapewnić maluchowi spokój i poczucie bezpieczeństwa umożliwiając mu spokojny sen.