Dlaczego warto wybrać zabawki interaktywne?

Babcie i dziadkowie często łapią się za głowy, gdy dokonują przeglądów pokoików ich wnucząt. Można tam znaleźć dosłownie wszystko. Współczesny rynek oferuje tak bogate i zróżnicowane propozycje zabawek, że niejednemu może się od tego zakręcić w głowie. Starsze pokolenia nie zawsze rozumieją kupowanie przez rodziców dużej ilości przedmiotów. Seniorzy uważają bowiem, że jest to wyraz nadmiernego rozpieszczania dzieci, które wcale nie potrzebują dużej ilości akcesoriów, lecz kilka podstawowych zabawek dobrej jakości. Dawniej to wystarczało, więc dziadkowie wychodzą z założenia, że w dzisiejszych czasach również wystarczy. Rodzice z kolei uważają, że warto korzystać z dobrodziejstw techniki. Nie da się rozstrzygnąć, kto ma rację, bo po jednej i po drugiej stronie występują racjonalne argumenty, jednak stwierdzić należy, że wiele nowoczesnych zabawek wspiera edukację dzieci niemalże od urodzenia.

Zabawki interaktywne dla dzieci – co to jest?

Są to zabawki nowej generacji, które wykorzystują rozmaite źródła przekazu takie jak: obraz, dźwięk, oryginalny kształt lub faktura. Tego typu gadżety mają działać na wszystkie zmysły maluchów. Nawet jeśli dzieci są jeszcze na etapie, gdy nie rozróżniają poszczególnych elementów i tak innowacyjne zabawki są w stanie je zaciekawić. Każdorazowo oczywiście zabawka powinna być dostosowana do wieku latorośli, więc warto w tym celu sugerować się wytycznymi zawartymi na zabawkach przez producentów. Dla niemowląt zabawki interaktywne https://tantis.pl/zabawki-interaktywne-c5449 powinny być stosunkowo duże, aby maluchy nie mogły włożyć ich do buzi. Poza tym, akcesoria muszą być mięciutkie i nieobciążające. Dla starszaków ważne jest to, by zabawka mieniła się wszystkimi kolorami tęczy, grała skoczne melodyjki i miała szereg dodatkowych funkcji.

Najpopularniejsze zabawki angażujące zmysły

Zabawek tego typu jest naprawdę zatrzęsienie. Klasycznym przykładem jest miś zwany szumisiem, ponieważ wytwarza charakterystyczne dźwięki w formie kojących szumów. Jest on przeznaczony dla niemowlaków i ułatwia im zasypianie, oraz gwarantuje spokojny sen. W sprzedaży poleca się również grające pojazdy lub domki, które po naciśnięciu odpowiedniego klawisza, generują określone dźwięki. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się także zabawkowe keyboardy. Nie tylko można na nich grać własne spontaniczne melodie, ale także włączać odgłosy zwierząt lub słuchać gotowych kompozycji. Ciekawe świata dziecko zazwyczaj bardzo chętnie korzysta z takich form zabawy.

Czego uczą zabawki interaktywne dla dzieci?

Każda zabawka może mieć inne funkcje, więc będzie spełniała również nieco odmienną rolę. Niektóre zabawki tego typu mają za zadanie nauczyć malucha rozróżniania kolorów i dźwięków, inne liczenia i pisania. Zabawki angażujące zmysły mają za zadanie głównie wspierać rozwój dzieci na każdym etapie a także kształtować wyobraźnię maluchów. Niektóre zabawki i akcesoria będą także wspierały funkcje motoryczne, np. grający pchacz, z którym smyk może paradować przez pokój. Jest to zabawka, która jednocześnie wydaje ciekawe dźwięki i pomaga stawiać pierwsze kroki.