Jakie zabawki logopedyczne warto wybrać dla swojego dziecka?

zabawki logopedyczne

Logopeda specjalizuje się w pracy nad problemami z odpowiednią wymową oraz rozwojem aparatu głosowego. Wykonuje odpowiednią diagnozę, na podstawie której określa czynności pomocne w stymulacji rozwoju mowy i różne terapie, które pomogą w zaburzeniach związanych z poprawną artykulacją i głosem czy nawet zwykłym jedzeniem i połykaniem. Świetnym dodatkiem do różnych terapii są zabawki logopedyczne.

Efektywna praca z zabawkami logopedycznymi

Niektórzy mylnie zakładają, że logopeda pracuje tylko i wyłącznie z pacjentami z wadą wymowy. Tak naprawdę jego pole działania jest o wiele większe, ponieważ bardzo często spotyka na swojej drodze dzieci z zaburzeniami dysleksyjnymi, niedokończonym lub opóźnionym rozwojem mowy czy też problemami neurologicznymi, które mają znaczący wpływ na wymowę. Opracowuje również terapie podczas pracy z dziećmi z zespołem Aspergera oraz z autyzmem.

Wielu specjalistów ma także odpowiednią wiedzę do tego, aby pomóc w przypadku trudnej wymowy u dzieci dwujęzycznych. Do efektywnej pracy wykorzystują zabawki logopedyczne (dostępne m.in. na https://www.eduksiegarnia.pl/gry-i-pomoce-logopedyczne).

Jakie zabawki logopedyczne pomagają dziecku przy różnych problemach?

Najwięcej pracy logopeda ma z małymi dziećmi, u których najtrudniej jest przyciągnąć uwagę, aby zdiagnozować występujący problem. Znacznie łatwiej współpracuje się ze starszymi dzieciakami, które poprawnie składają zdania i wypowiedzi.

Zawsze jednak warto pamiętać o tym, że tylko pomoc doświadczonego logopedy może skutecznie wpłynąć na prawidłowy rozwój mowy dziecka i wyrobienie odpowiednich nawyków. W gabinetach logopedycznych można znaleźć różnego rodzaju zabawki logopedyczne, które pomocne są przy pracy z maluchami.

Popularnym akcesorium jest zabawka ruchoma, która samodzielnie porusza się po powierzchni. Dziecko podąża za nią wzrokiem, a także próbuje wydać na jej widok jakiś dźwięk lub wskazuje palcem. Dla lekarza wszystkie te kwestie mają kluczowe znaczenie, ponieważ są podstawą diagnozy i wyboru odpowiedniej terapii.

Które akcesoria logopedyczne jeszcze warto zastosować?

Na terapię pomocne są także wszelkie akcesoria logopedyczne, takie jak puzzle dwuelementowe, które pozwalają odpowiednio sprawdzić koordynację wzrokowo-ruchową, rozwój logistycznego myślenia oraz percepcja wzrokową.

Dzieciaki uwielbiają także figurki zwierząt, które pozwalają uczyć dźwięków, onomatopei i rozwijać prawidłowe słownictwo poprzez nazywanie konkretnych gatunków. Podczas badania logopeda sprawdza prawidłowe rozumienie dziecka i jego reakcję na prośby o wskazanie wybranego zwierzaka albo zaprezentowanie odgłosów, jakie wydaje krówka, konik czy inne zwierzę.

Jeśli chodzi o rozwój aparatu mowy dziecka, to pomocne są tutaj takie akcesoria jak słomki i piórka, które wydłużają fazę wydechową malucha i pozwalają na ćwiczenie mięśni okrężnych jamy ustnej. Na terapię dla dzieci świetnie sprawdzają się także wszelkie kolorowe bańki mydlane.

U najmłodszych terapie logopedyczne najczęściej polegają na tym, aby naśladowały one dźwięki prawidłowych odruchów aparatu mowy, natomiast dopiero w wieku przedszkolnym są już gotowe do tego, aby skupić się na pełnej wymowie długich zdań. Dlatego też wtedy można wprowadzić do terapii różnego rodzaju gry memory, które zawierają instrumenty muzyczne, ćwiczenia z zakresu czytania i pisania czy historyjki obrazkowe.

Wszelkie pomoce logopedyczne mają na celu korygować wadę wymowy u dziecka i rozwijać poprawną artykulację oraz funkcjonowanie całego aparatu mowy. Rodzice więc mogą sami w domu rozwiązywać różnego rodzaju łamigłówki z dziećmi albo wykorzystać kreatywną zabawę w procesie terapeutycznym.